W Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie można obejrzeć dwie wystawy pod wspólnym hasłem „Wołyń 1943. Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" z okazji 70. rocznicy ludobójstwa ludności polskiej na Kresach Wschodnich. Pierwsza wystawa udostępniona przez Stowarzyszenie Civitas Christiana i Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie pt. "Niedokończone Msze wołyńskie" i prezentuje "martyrologium duchowieństwa wołyńskiego – ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej” i mówi o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się na Wołyniu w 1943 roku, a swój początek miały w niedzielę 11 lipca. Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała wówczas również katolickie świątynie. Zginęli zgromadzeni w nich wierni oraz duchowni. Zaprezentowane plansze zawierają życiorysy i zdjęcia dwudziestu pięciu księży, zakonnic i zakonników zamordowanych przez bandy UPA w czasie rzezi na Wołyniu w 1943 r. Większość z nich nie ma do dziś swoich grobów. Ginęli w straszliwych męczarniach, nieraz przed ołtarzem w czasie Eucharystii, płacąc cenę życia za to, że nie opuścili swoich parafian w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Wystawa jest hołdem pamięci duchownym, którzy zginęli na Kresach za wiarę i za Polskę. Druga wystawa pt. „Wołyń - Ziemia znaczona polską krwią" została przygotowana przez pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej - Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Ekspozycja ukazuje jedną z największych w historii naszego narodu czystek etnicznych dokonanych na Polakach mieszkających na Kresach Wschodnich przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Według współczesnych szacunków na samym tylko Wołyniu wymordowano ponad 60 tys. Polaków w 1086 akcjach pacyfikacyjnych. Oprócz fotografii i fotokopii dokumentów prezentowane są wspomnienia naocznych świadków. Z okazji 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej 1 września w Bazylice Jana Chrzciciela w Berlinie odbędzie się spotkanie autorskie i wykład ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego pt. "Przemilczane ludobójstwo na Kresach".

Informacja z Niemiec.

Ryszard Porzyński (KAI Berlin) / Berlin

Za: http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=8391


GTranslate

enfrdeitptrues

Włamanie do serwisu

Strona odtworzona po ataku hakerskim. W przypadku dostrzeżenia braków i niespójności z poprzednią zawartością serwisu oraz w celu zgłoszenia ew. uwag prosimy o kontakt z nami.

Wołyń naszych przodków

wp3.jpg

PAMIĘTAJ PAMIĘTAĆ

Czytaj także

 

 

Rzeź Wołyńska

lud18.jpg

Szukaj w serwisie

Gościmy

Odwiedza nas 396 gości oraz 0 użytkowników.

Statystyki

Odsłon artykułów:
12677329